מס הכנסה רוצה לדעת עליך

 
רשות המיסים רוצה לדעת עליך הכל ! הודעה חשובה לשכירים !
שכיר יקר, רשות המיסים חושדת בך שאתה מתחמק מתשלום מיסים ורוצה ממך פרטים

אתה משכיר דירה ועובר את התקרה של 5080 ₪ בחודש? רכשת רכב יוקרתי? טסת הרבה לחו''ל? שיפצת את הבית? יש לך עסקאות חריגות בניירות ערך? יש לך שתי דירות ומעלה? רשמת נכס יקר בטאבו? מס הכנסה דולק אחריך ואתה עשוי לקבל דרישה בימים הקרובים למסור פרטים...
 
האם אתה אחד מבין 100,000 שכירים או פנסיונרים שקיבלו לאחרונה מכתב ממחלקת מודיעין ארצי ברשות המיסים, ובו בקשה למלא טופס 5329: "פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה", תוך 30 יום ועליו חתום מישאל כהן מנהל אגף בכיר? אם כן, רשות המיסים חושדת בך שאתה חייב במס ולא מדווח על כך.

כרואה חשבון מומחה למיסים, מזה 22 שנה, מתוכן 10 שנים כמפקח מס בכיר ברשות המיסים - מגיעים אליי פניות רבות בחודש האחרון, משכירים שקיבלו את הטופס של רשות המסים. הסיבה לכך היא שמס הכנסה עושה הצלבות מידע רבות, ומסתבר שבמקרים רבים יש לרשויות המס אכן סיבות טובות לברר את מקורות ההכנסה וההון של נישום זה או אחר.

במקרים רבים, ברשויות המס מאתרים נישומים שעושים פעולות הדורשות מומחיות מיוחדת בניירות ערך על-ידי בקשת מידע מבתי השקעות. בנוסף, אנשי מס הכנסה מסתובבים ברחובות, ואם הם רואים עבודות של שיפוץ בדירה, הם נכנסים לדירה ומתחילים לשאול שאלות. פעולה נוספת היא בדיקות של כל מי שנוסע באופן תדיר לחו"ל.

מאחר שברשות המסים לא יודעים בוודאות להצליב את המידע, הם מבקשים הצהרת הנישום כדי לראות אם זה הגיוני, למשל, שאדם שמרוויח 9,000 שקל בחודש, רוכש רכב בחצי מיליון שקל או דירה ב 2 מיליון שקל או שאדם שיש לו 3 דירות – אינו מדווח על הכנסות מדמי שכירות.

במקרים מסוימים אכן יש הצדקה לכספים, וההסבר לרשות המסים פשוט. כך, למשל, במקרה של ירושות או עולים חדשים ותושבים חוזרים, הממשיכים להפיק את הכנסתם מחוץ לישראל ועשויים ליהנות מפטור על ההכנסות ועל הדיווחים.

עם זאת, קיימים מקרים בהם אין הצדקה מספיקה, ואת המקרים האלה רשויות המס מנסות לתפוס. שכיר כזה, שלא התייעץ עם רו"ח , נאלץ לשלם לרשויות מעל 100,000₪ לחינם, בשל כך.

אז מה צריך לעשות נישום שקיבל שאלון ממס הכנסה (טופס 5329)?

ברגע ששלחו לך טופס, אתה כבר לא יכול לעשות הליך גילוי מרצון, כי תנאי מקדמי לכניסה להליך הוא שהנישום צריך להגיע בתום-לב, ולא בגלל שיש מידע מודיעיני עליך. אבל התשובה שיספק האדם, תשפיע הן על המס שישלם בסופו של יום והן על החשיפה הפלילית של מעשיו, לכן רצוי להתייעץ קודם מתן תשובה.

קחו לדוגמה אדם שביצע פעילות כלכלית, אשר יכולה להיות מסווגת כעסק או יכולה להיות מסווגת כרווח הון או כעסקה פטורה ממס. ההבדל עשוי להיות משמעותי, הן בהיבט המס שיוטל על הרווח והן בחובות המוטלות על אותו אדם מבחינת הדיווח לרשויות.

אי דיווח נכון חושף את המדווח הן לחשיפה של חיובי מס גבוהים והן לחשיפה פלילית מוגברת ולפיכך מומלץ להתייעץ עם רו"ח בעל ניסיון, יעוץ ראשוני ומהיר כדי לדעת איפה אתה עומד, ואיך אפשר לחסוך במיסים.

על הכותב:
רו"ח ארז מינס עוסק בהתמודדות מול תביעות של רשויות מס שונות מעסקים ויחידים, ביצוע תכנוני מס והפחתת חיובי מס עתידיים, פתרונות מתקדמים לעסקים המצויים בחובות מול רשויות המס, מזה 14 שנים, ולפני כן במשך 10 שנים כמפקח מס בכיר במס הכנסה בפקיד שומה בפ"ת, כ"ס ות"א.

לקבלת ייעוץ ראשוני חינם, שיחסוך לך הרבה כאבי ראש - צור קשר עם משרדנו בטל': 03-9368881 או בנייד: 054-4992885 או בדוא"ל minescpa@gmail.com

 
 
 

להצליח בעסקים ולחסוך במיסים!